Procesy logistyczne pod lupą, czyli kolejny krok w rozwoju firmy Dafi

Otwartość na nowoczesne rozwiązania oraz postęp sprawia, że marka Dafi nieustannie się rozwija. Jest to rodzinna firma z tradycjami – jedyny producent dzbanków i butelek filtrujących do wody kranowej w 100%  z polskim kapitałem. Dogłębna znajomość rynku, własne zaplecze produkcyjne i inwestycja w potencjał ludzki pomogły firmie stworzyć markę rozpoznawalną w Polsce i na świecie. Dafi to firma, która działa na rynku od ponad 30 lat. Przez ten czas zdołała opracować liczne autorskie i opatentowane rozwiązania produkcyjne. Wszystkie działy odpowiedzialne za wdrażanie wyrobów Dafi skoncentrowane są w dwóch fabrykach, co zapewnia najlepszą kontrolę jakości oraz bliski kontakt z klientem. Nie każda firma może pochwalić się takimi osiągnięciami. Za tym sukcesem kryje się jednak nie tylko wiedza i doświadczenie, ale także inwestycja w rozwój, innowacyjne podejście do biznesu i ciągłe dbanie o ulepszanie wydajności.

Odpowiednie zarządzanie procesami logistycznymi to nie tylko umiejętność szybkiego odnalezienia towaru i jak najszybsze dostarczenie go do klienta. Kryje się za tym o wiele więcej. Procesy logistyczne to także przygotowywanie dokumentacji, poprawne oznaczenia towaru, szybka i sprawna inwentaryzacja, możliwość lokalizowania błędów produkcyjnych, monitorowanie przepływu surowców, zarządzanie łańcuchem dostaw, a także logistyką wewnętrzną. Umiejętność skoordynowania wszystkich tych procesów to nie lada wyzwanie.

Współpraca eq system i firmy Dafi rozpoczęła się już kilka lat temu wdrożeniem systemu Asprova APS służącego do planowania i harmonogramowania produkcji. Kolejnym krokiem w kierunku rozwoju firmy jest decyzja o usprawnieniu procesów logistycznych. Najprostszą rzeczą w takiej sytuacji jest oczywiście identyfikacja problemów, najtrudniejszą – znalezienie odpowiedniej firmy i rozwiązania, które pomoże te problemy wyeliminować. Mimo, że firma Dafi prześledziła dogłębnie rynek w poszukiwaniu idealnego systemu, finalnie zdecydowała się na DCIx oraz ponowną współpracę z eq system. To dla nas duże wyróżnienie!

Kontynuacja współpracy z firmą Dafi w oparciu o wdrożenie nowego systemu ma bardzo dużo plusów. Do największych z nich należy zaliczyć fakt, że nasi specjaliści bardzo dobrze wiedzą jak wyglądają poszczególne procesy wewnątrz firmy. Identyfikacja problemów, z którymi boryka się spółka nie była dla nas trudna – zatory w produkcji, brak szybkiej możliwości lokalizacji towaru, opóźnienia w dostawach, kilkudniowa inwentaryzacja, błędy na produkcji. Na etapie analizy z łatwością określiliśmy sobie cele biznesowe w zakresie procesów logistycznych. W kolejnych etapach wdrożenia najważniejszym elementem będzie dla nas sprawna integracja z innymi systemami, które funkcjonują w przedsiębiorstwie Dafisystemami ERP oraz służącymi do planowania i harmonogramowania produkcji.

Z firmą eq system współpracujemy już od dawna. Na początku wdrożyliśmy system Asprova APS. Poszukując rozwiązania do zarządzania procesami logistycznymi bez wahania wybraliśmy system oferowany przez eq system – DCIx. To właśnie to narzędzie umożliwi nam kompleksowe zarządzanie łańcuchem dostaw, pomoże monitorować przepływ surowców, koordynować prace i zarządzać logistyką wewnętrzną. Oprócz osiągnięcia zakładanych korzyści wiemy, że dzięki temu narzędziu będziemy mogli w przyszłości cały czas się rozwijać. DCIx to bowiem rozwiązanie modułowe, które dopasowuje się do rozwoju i potrzeb firmy –  podkreśla Maciej Burstein, członek zarządu i dyrektor ds. rozwoju w Dafi.

Wdrożenie systemu DCIx wciąż trwa, ale osoby odpowiedzialne za rozwój firmy już na tym etapie widzą jak wiele korzyści przyniesie im wdrożenie tego rozwiązania. Razem z ekspertami z firmy Dafi wypracowaliśmy najważniejsze cele biznesowe do osiągnięcia. Możemy do nich zaliczyć między innymi:

  • eliminację pomyłek związanych z wysyłką błędnego towaru,
  • skrócenie czasu przygotowania potrzebnej dokumentacji,
  • możliwość kompletowania dwa razy większej ilości produktów, a co za tym idzie obsługi dwukrotnie większej liczby kontrahentów,
  • skrócenie czasu inwentaryzacji,
  • skrócenie czasu potrzebnego na kompletację finalnego produktu,
  • szybszy czas wysyłki towaru do klienta,
  • większa mobilność magazynierów,
  • nadzór nad ruchem wszystkich surowców i produktów.

Na koniec możemy jedynie dodać, że już nie możemy doczekać się zakończenia wdrożenia oraz podsumowania wspólnego projektu!

Przeczytaj również