Zarządzanie logistyką: jak nadać mu właściwy rytm?

 

Jak sprawić by przepływy materiałowe były w pełni transparentne, pracownicy wiedzieli z czego produkować, a osoby zajmujące się logistyką miały świadomość tego, co mogą wyekspediować? Jak nie marnować czasu na ciągłe przeszukiwanie magazynu, generowanie kolejnych dokumentów i żmudne przetwarzanie danych? No właśnie – jak?

Wyzwanie: być "tu i teraz"

Współcześnie wszystko dzieje się szybko, dlatego my również wszystko musimy robić dużo szybciej. Reagować na zmiany trendów, na coraz wyższe wymagania klientów i rosnące przyzwyczajenie do tego, że ich potrzeby są zaspakajane tu i teraz – a jeśli nas nie ma „tu i teraz” to z pewnością nasze miejsce zajmie konkurencja.

Zarządzanie logistyką to przede wszystkim zarządzanie przepływem – towarów, informacji, usług. Zarządzanie, które rozpoczyna się już w momencie samego planowania i wbrew pozorom wcale nie kończy się równolegle z dostawą zamówienia. Na jego efektywność składa się znaczniej więcej elementów i są one kluczowe dla terminowości, szybkości realizacji (coraz mniejszych i coraz bardziej spersonalizowanych zleceń) oraz zadowolenia, a tym samym zaufania klientów.

elektroniczny obieg dokumentów w firmie
zarządzanie obiegiem dokumentów w firmie

Rozwiązanie: koordynacja wielu elementów

Odpowiedni rytm zapewnia połączenie wiedzy i transparentności – w końcu trudno jest zarządzać czymś, o czym nie wiemy. Dlatego powinniśmy gromadzić informacje w czasie rzeczywistym m.in. o poziomie zapasów, ich lokalizacji, czasie trwania poszczególnych etapów procesu logistycznego. Sekret efektywnego zarządzania logistyką tkwi w umiejętności skoordynowania ze sobą wielu istotnych elementów jednocześnie m.in. cyfrowego obraz magazynu, efektywności pracowników, zarządzania łańcuchem dostaw, dbałości o relacje z dostawcami, a w końcu automatyzacji oraz optymalizacji całego procesu i jego wizualizacji.