Traceability w firmie Plasco.tech

Plas.co.tech – precyzyjne zarządzanie produkcją z systemem MES

Plas.co.tech Poland to czołowy dostawca elementów dla branży automotive w Polsce. Głównymi klientami firmy są producenci samochodów marki Hyundai i Kia.

Plas.co.tech Poland specjalizuje się w produkcji i lakierowaniu części z tworzyw sztucznych. Wykorzystywane technologie produkcji to wtrysk, lakierowanie i montaż. Przedsiębiorstwo dostarcza komponenty bezpośrednio na linie montażu samochodów i pracuje w trybie just in time, dlatego bezawaryjność systemu jest jednym z kluczowych parametrów  jego eksploatacji.

W związku z tym, że klienci wymagają dostawy wysokiej jakości produktów, terminowości dostaw oraz bardzo konkurencyjnej ceny wyrobów, konieczny jest monitoring produkcji. Aby móc go wykonywać właściciele Plas.co.tech Poland zdecydowali się na współpracę z firmą eq system w zakresie wdrożenia oprogramowania klasy MES. Decyzja o zakupie systemu nastąpiła po tym, jak przedsiębiorstwo zostało zobowiązana przez klientów do poddania się audytowi potwierdzającemu rejestrację traceability co do sztuki wyrobu.

Traceability w Plas.co.tech Poland

W procesie produkcji powstaje ok. 20 tysięcy elementów na dobę. Każdy musi być oznaczany unikalnym kodem 2d. Szczególnym wymaganiem firmy było więc zaimplementowanie wspomnianej funkcjonalności traceability.

By sprostać takiemu oczekiwaniu, konieczna była budowa dużej infrastruktury informatycznej na halach produkcyjnych. Stanowiska produkcyjne wyposażono w terminale i drukarki kodów 2d. Ekrany użytkownika zmodyfikowano tak, aby maksymalnie uprościć obsługę terminala. Było to o tyle istotne, że na wielu z nich następuje rejestracja wykonania z częstotliwością co około 1 minutę.

Co zmieniło  wdrożenie systemu MES?

Efektem wdrożenia jest oznaczenia każdej sztuki wyrobu unikalnym kodem 2d, z którego można odczytać dane dotyczące nie tylko z jakich komponentów wykonany jest detal (surowiec, półfabrykat), ale również który pracownik i na jakim stanowisku go wykonał.

Każdy błąd w wysłanej dostawie może skutkować karami ze strony Odbiorcy, dlatego w Plas.co.tech Poland zaimplementowano także funkcjonalności kontrolne przed wyjazdem towaru z firmy. Zwiększają one bezpieczeństwo prawidłowych, zawierających odpowiednie komponenty dostaw.

Za sprawą wdrożenia systemu MES na produkcji działają również raporty online, prezentowane na powieszonych w halach telewizorach, pokazujące bieżący postęp produkcji. Odstąpienia od planu sygnalizowane są na bieżąco odpowiednimi komunikatami.

Przeczytaj również