HUF Polska – uzupełnia ograniczenia systemu ERP

Obecnie coraz więcej firm ma świadomość tego, że sam system ERP to często za mało. Za mało, kiedy nasze procesy produkcyjne nie są standardowe i charakteryzuje je m.in. duży asortyment, zróżnicowane wielkości partii produkcyjnych czy stale rosnące zapotrzebowanie na maszyny. W takiej sytuacji nawet najdrobniejsze opóźnienie, czy ponadprogramowe przezbrojenie mogą mieć wpływ nie tylko na terminowość realizacji zleceń, ale także na stabilność całego procesu.

HUF Polska to firma, która dokładnie wie, w jaki sposób zadbać o swój rozwój. Eksperci firmy dbają o nieustanne doskonalenie obszaru zarządzania produkcją – jednak w pewnym momencie, nawet najbardziej doświadczona kadra napotyka na ograniczenia czasowe. To moment, w którym warto wesprzeć ich pracę wyspecjalizowanymi narzędziami IT, które pozwolą m.in. na:

  • lepsze wykorzystanie kompetencji zespołu
  • wzrost komfortu pracy
  • poprawę efektywności realizacji zadań, a tym samym wiarygodności całego przedsiębiorstwa

Zarząd HUF Polska podjął decyzję o wsparciu swoich działań z zakresu zarządzania produkcją wyspecjalizowanym systemem IT – Asprovą APS. Jednak samo narzędzie nie było tutaj najważniejsze, dla firmy HUF Polska liczyło się doświadczenie i wiedza specjalistów eq system.

Chcę zacząć od tego, że już podczas samego audytu specjaliści eq system rozwiązali nasze problemy, z którymi nie mogliśmy sobie poradzić od kilku lat – nie dlatego, że nie mieliśmy odpowiedniej wiedzy, ale dlatego, że brakowało nam odpowiedniego narzędzia. System ERP, który wykorzystujemy daje nam szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o parametryzację naszego procesu produkcyjnego. Nie daje nam jednak możliwości, aby zautomatyzować proces uwzględniania tych danych podczas planowania produkcji.

Do aktywnego poszukiwania rozwiązania klasy APS skłoniły nas głównie dwa czynniki – bardzo dynamiczny rozwój HUF Polska (m.in. powiększenie parku maszynowego) oraz ciągle rosnące oczekiwania klientów, co do terminowej realizacji zamówień sięgającej blisko 100%. W tej chwili do planowania produkcji używamy modułu CBS (montaż, wtryskarki) oraz narzędzia do „pół-ręcznego” harmonogramowania lakierni. Jednakże przy kurczących się polach magazynowych, większej presji na rotację stanów, zwiększonych zamówieniach klientów, większym asortymencie, obciążeniu maszyn i form, mniejszych partiach produkcyjnych oraz różnorodnych opakowaniach doszliśmy do punktu, w którym dalsze planowanie bez specjalnego narzędzia jest po prostu nieefektywne.

Po rozmowach z eq system, Asprova APS wydaje się być systemem, który spełni nasze oczekiwania związane z lokalną specyfiką procesu lakierowania. Standardowy system ERP (IFS) i jego moduły planistyczne mają bardzo ograniczone możliwości definiowania na bieżąco, a to właśnie możliwość bieżącego odzwierciedlania zmieniających się ograniczeń technologicznych została uznana przez nas za decydującą, jeśli chodzi o wybór systemu Asprova APS.

Asprova APS pozwoli również odciążyć nasz system ERP, który przy bardzo dużej ilości danych przerabianych przez codzienne pętle MRP, zaczyna być ograniczeniem w efektywnym planowaniu. Szczegółowe harmonogramowanie produkcji chcemy zatem powierzyć specjalistycznemu oprogramowaniu.

Współpraca z eq system przebiegała niezwykle sprawnie, praktycznie od razu dostawaliśmy dodatkowe materiały i informacje, o które prosiliśmy. Wszyscy pracownicy HUF Polska, którzy mieli być zaangażowani w audyt otrzymali wcześniej agendę z przewidywanym czasem. Doceniamy również to, że w wyniku audytu powstała szczegółowa koncepcja, która stanowi załącznik do zawartej umowy. Znalazły się tam wszystkie nasze oczekiwania wraz z propozycją ich spełnienia ocenia Tomasz Wiącek, Lean Manufacturing Manager.

Współpraca z HUF Polska jest dla nas niezwykle cennym doświadczeniem, podczas którego nasi specjaliści mogą dzielić się swoją wiedzą zdobytą podczas realizacji wielu innych projektów dla branży automotive. Nie oznacza to jednak, że nie wyciągnęliśmy z tego projektu, czegoś dla siebie – wręcz przeciwnie. Współpraca z ekspertami z HUF Polska jest dla nas niezwykle inspirująca. Cieszymy się, że już niedługo będziemy mogli przedstawić rzeczywiste korzyści, które osiągnęła firma.


huf logo

HUF Polska to lider branży automotive w zakresie produkcji systemów zabezpieczeń. Do klientów firmy należą m.in. takie marki, jak Audi, BMW, Ford czy Porsche.

 

Przeczytaj również