logo-kariera

wróć do www.eqsystem.pl

Rozmowa rekrutacyjna online? Sprawdź, jak się do niej przygotować!

Rozmowa rekrutacyjna coraz częściej przybiera formę zdalną. Może ona wydawać się jeszcze bardziej stresująca, ze względu na więcej czynników, które mogą ją zakłócić, czy też fakt, że rozmówców widzimy jedynie w ekranie komputera. W gruncie rzeczy to jednak wciąż taka sama rozmowa, a odpowiednie przygotowanie pozwoli ograniczyć stres i zapobiec potencjalnym problemom. Oto kilka wskazówek, jak to zrobić.

 

Przygotuj i sprawdź sprzęt oraz oprogramowanie.

Przygotuj wcześniej cały niezbędny do rozmowy sprzęt. Z pewnością wygodniej będzie Ci połączyć się poprzez komputer. Jeżeli jest to laptop zadbaj, by bateria była naładowana. Wykonaj odpowiednio wcześniej wszystkie planowane aktualizacje. Przygotuj też wszystkie potrzebne akcesoria, takie jak kamera, mikrofon, słuchawki.

Rozmowa rekrutacyjna może odbywać się na różnych platformach, które umożliwiają połączenia wideo, między innymi Microsoft Teams, Zoom, Google Hangouts czy Skype. Na taką rozmowę możesz połączyć się za pomocą komputera bądź telefonu, zwykle przez link otrzymany od rekrutera. Jeżeli nie masz doświadczenia z wybraną przez potencjalnego pracodawcę platformą, warto się z nią wcześniej zaznajomić. Skorzystaj z niej i zrób test – postaraj się nawiązać rozmowę z kimś znajomym i sprawdź, jak działa. Będziesz czuć się pewniej podczas właściwej rozmowy. Zweryfikuj też nazwę swojego użytkownika i zwróć uwagę, by nie była ona zbyt nieformalna. Najlepiej, aby składała się z Twojego imienia i nazwiska.

 

Zadbaj o dobrej jakości połączenie internetowe.

Na samym początku sprawdź, czy masz dostęp do sieci. Podczas spotkań online często mamy do czynienia z problemami z dźwiękiem, czy rozmytym obrazem. Dekoncentruje to zarówno kandydata, jak i rekrutera. Aby zapobiec takim rozpraszaczom zadbaj, aby Twoje połączenie było dobrej jakości. Jeżeli obawiasz się, że tak nie jest, poproś domowników, aby w czasie Twojej rozmowy nie korzystali z tej samej sieci. Warto mieć w pobliżu telefon, aby móc zadzwonić do rekrutera, jeżeli wystąpią problemy z połączeniem. Dokończycie wtedy rozmowę przez telefon, bądź uzgodnicie inny termin spotkania.

 

Zapewnij właściwe otoczenie i ustawienie kadru.

Zadbaj o porządek w miejscu, w którym masz zamiar prowadzić rozmowę. Wybierz pomieszczenie, w którym będzie można swobodnie rozmawiać i nikt nie będzie Ci przeszkadzać. Zdecyduj się na jak najprostsze tło, które nie będzie odciągać uwagi rozmówcy. Najlepiej sprawdzi się pusta ściana lub regał z książkami. Możesz też skorzystać z efektów tła, które często oferują platformy komunikacyjne np. z jego rozmycia. Zdecyduj się też na dobrze oświetlone miejsce – najlepiej skorzystać ze światła naturalnego. Przed spotkaniem włącz kamerę i sprawdź, jak wygląda kadr. Pamiętaj, że to Ty masz być w jego centrum. Jeżeli posiadasz zwierzaka, w miarę możliwości postaraj się zostawić go w innym pomieszczeniu, aby nie zakłócał przebiegu Twojej rozmowy domagając się uwagi. Kot chodzący po klawiaturze Twojego komputera, czy też pies, który szczekając domaga się pieszczot, mogą rozbawić rekruterów, ale odwrócą też uwagę od Twojej wypowiedzi.

 

Przygotuj odpowiedni strój.

W kadrze widać Cię zazwyczaj jedynie od pasa w górę.  Może się jednak pojawić konieczność, by podczas rozmowy odejść od komputera. Nie ryzykuj więc ubierania się tylko do połowy. Ubierz się tak, jakby spotkanie miało odbywać się w formie tradycyjnej. Zadbaj, aby strój był formalny i schludny. Pamiętaj też o wygodzie. Ważne, by czuć się komfortowo i jednocześnie wyglądać profesjonalnie.

 

Podczas rozmowy zachowuj się naturalnie i nie rozpraszaj się.

Mimo, że rozmowa odbywa się online, postaraj się, aby wypadła naturalnie. Staraj się patrzeć w kamerę tak, aby rozmówcy mieli wrażenie, że patrzysz im w oczy. Postaraj się nadmiernie nie gestykulować, aby nie zakłócać odbioru wypowiedzi. Pamiętaj też, aby w trakcie rozmowy nie poszukiwać informacji w wyszukiwarce internetowej. Wpisywanie haseł z pewnością Cię rozproszy, a rekruter zauważy, że nie skupiasz się rozmowie w 100%. Na komputerze wyłącz wszystkie zbędna programy i aplikacje. Pamiętaj również o wyciszeniu telefonu, aby nie rozpraszały Cię otrzymywane powiadomienia.

 

Zrób notatki.

Wykorzystaj fakt, że rozmowa odbywa się w formie zdalnej i przygotuj notatki z pytaniami do rekrutera. Dzięki nim, nie zapomnisz o ważnych kwestiach, które należy poruszyć. Możesz je zamieścić na ekranie komputera, dzięki czemu w łatwy sposób do nich wrócisz i będziesz mieć pewność, że o niczym nie zapomnisz.

 

Niezależnie od tego, w jakiej formie odbywa się Twoja rozmowa o pracę, zawsze należy się do niej odpowiednio przygotować. To szansa na zbudowanie własnej marki i zyskanie wiarygodności w oczach potencjalnego pracodawcy.

Wiesz już jak przygotować się do spotkania online. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, jak przygotować się do rozmowy od strony merytorycznej i wyróżnić się na tle innych kandydatów, zapoznaj się z naszym artykułem: https://bit.ly/3szWIIf

W eq system pierwsza rozmowa o pracę odbywa się zazwyczaj w formie zdalnej poprzez aplikację Microsoft Teams. Nasi rekruterzy ustalą z Tobą dogodny dla obu stron termin i prześlą Ci zaproszenie z linkiem do spotkania. Jeżeli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości lub pytania, na wszystkie odpowiemy. Sprawdź nasze aktualne oferty i prześlij nam swoją aplikację: www.eqsystem.pl/kariera.

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.