logo-kariera

wróć do www.eqsystem.pl

Jak wypaść dobrze na rozmowie kwalifikacyjnej?

Czeka Cię rozmowa kwalifikacyjna? To świetnie! Oznacza to, że Twoje CV wyróżniło się na tle pozostałych, a kompetencje i doświadczenie zainteresowały rekruterów. Jest to bardzo ważny etap rekrutacji. Jest to szansa, aby poznać firmę oraz zaprezentować się jako osoba profesjonalna, z którą warto nawiązać współpracę.  Rozmowa kwalifikacyjna to również jeden z najbardziej stresujących dla kandydata momentów w całym procesie. Bez względu na to, czy staramy się o pierwszą pracę, czy mamy już spore doświadczenie zawodowe, każdy z nas odczuwa tremę. Aby ją zniwelować, wystarczy odpowiednio się przygotować. Jak to zrobić?

 

Przygotuj się merytorycznie.

Przed rozmową kwalifikacyjną jeszcze raz uważnie zapoznaj się z ofertą, na którą aplikujesz. Zastanów się, o jakich doświadczeniach i kompetencjach warto wspomnieć. Przygotuj wcześniej odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Koniecznie zapoznaj się z profilem działalności potencjalnego pracodawcy – nie muszą to być dokładne dane, ale ważne żebyś miał świadomość, gdzie chcesz pracować i czym wybrana przez Ciebie firma się zajmuje. Częste pytanie, jakie zadają rekruterzy, dotyczy też powodu, dla którego aplikowałeś. Zastanów się, co w wybranej ofercie najbardziej zwróciło Twoją uwagę i zadecydowało o Twoim wyborze.

 

Nastaw się pozytywnie.

Postaraj się maksymalnie zredukować stres i zachowaj pozytywne nastawienie. Zastanawiasz się jak? Poza odpowiednim przygotowaniem merytorycznym, zadbaj o to, byś był zrelaksowany. Przede wszystkim wyśpij się! Wypoczęty mózg działa dużo efektywniej. Aby ograniczyć stres w dniu rozmowy kwalifikacyjnej, odpowiednio wcześniej przygotuj wszystko, co będzie Ci potrzebne. Dzięki temu w głowie nie będą kłębić się myśli, czy o czymś nie zapomniałeś.

 

Zadbaj o odpowiedni wizerunek.

Wybierając strój na rozmowę kwalifikacyjną zadbaj, aby był on formalny, schludny i wygodny. Wybierz taki, w którym czujesz się pewnie i sprawiasz wrażenie kompetentnej osoby. Nie zaszkodzi przymierzyć strój dzień wcześniej i upewnić się, że wszystkie jego elementy pasują do siebie.

 

Bądź punktualny.

Na spotkanie postaraj się dotrzeć przed czasem. Punktualność świadczy o tym, że  potrafisz właściwie zarządzać swoim czasem i dotrzymujesz terminów. Zapas czasu przyda się również, jeżeli podczas dojazdu pojawią się nieprzewidywalne przeciwności losu, jak np. korki lub problem ze znalezieniem miejsca parkingowego. Jeżeli jednak grozi Ci spóźnienie, pamiętaj, aby zawczasu powiadomić o tym rekrutera.

 

Skoncentruj się i odpowiadaj konkretnie.

Podczas rozmowy rekrutacyjnej postaraj się opanować stres – bądź aktywny i skupiony. Utrzymaj kontakt wzrokowy z rekruterem i odpowiadaj na pytania konkretnie, nie odbiegając od tematu. Swobodne i rzeczowe wypowiedzi będą świadczyły o tym, że jesteś kompetentny i dobrze przygotowany.

 

Zastanów się nad oczekiwaniami finansowymi.

Pytania o zarobki z reguły są dość krępujące, ale zawsze padają podczas rozmów rekrutacyjnych. Przemyśl przed rozmową, jaka kwota jest dla Ciebie satysfakcjonująca i określ swoje „widełki finansowe”.

 

Pytaj!

Nie krępuj się pytać. Jeżeli ciekawią Cię dodatkowe benefity na stanowisku, atmosfera w firmie, cz  szczegóły samej pracy, zapytaj o nie rekrutera. Pytania dowodzą Twojej inicjatywy i pokazują zaangażowanie i z pewnością nie zostaną negatywnie odebrane.

Pamiętaj, że dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz! To twoja szansa na zdobycie wymarzonej pracy. Warto jest więc zadbać o to, aby wypaść jak najlepiej.  Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda proces rekrutacji w eq system? Sprawdź: www.eqsystem.pl/kariera.

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.