logo-kariera

wróć do www.eqsystem.pl

Jak pracować w IT i być ciągle w ruchu – krótko o pracy Konsultanta IT

Czy kontakt z ludźmi i praca w zespole sprawiają Ci frajdę i motywują Cię do działania? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie idealną ofertę – zostań Konsultantem IT.

Czym tak właściwie zajmuje się Konsultant IT i jaka jest jego rola w projekcie wdrożeniowym?

Rola Konsultanta w świecie IT rozumiana jest bardzo szeroko. Składa się na to wiele aspektów, m.in. kultura organizacyjna, obszar merytoryczny, czy w końcu zdefiniowane zadania w procesie dostarczania produktów i rozwiązań klientom końcowym. W związku z tym można Konsultanta spotkać na każdym z etapów współpracy z klientem – i nic w tym dziwnego, bo Konsultant to nikt inny jak partner klienta w dążeniu do założonych celów.

W eq system Konsultanta IT często nazywamy Wdrożeniowcem, ponieważ wkracza do akcji w momencie, kiedy projekt współpracy z klientem wchodzi w fazę implementacji. Podstawowym zadaniem Konsultanta/Wdrożeniowca jest takie skonfigurowanie oprogramowania, aby było zgodne z wymaganiami opracowanymi na wcześniejszym etapie przez Analityków (więcej o pracy Analityka znajdziesz tutaj). O istotności roli Konsultanta świadczy również fakt jego uczestnictwa w procesie zarządzania czasem – czyli realizacji projektu w zgodzie z ustalonym z klientem harmonogramem.

Kiedy system jest już gotowy do pracy, kolejnym ważnym zadaniem Konsultanta IT jest przeszkolenie wszystkich kluczowych pracowników klienta, którzy będą z systemu korzystać oraz przekazanie im niezbędnych informacji. Podczas szkolenia Konsultant w jasny i przystępny sposób prezentuje jak procesy, za które pracownicy klienta odpowiadają, będą funkcjonowały w nowym systemie. Przekazuje również działowi IT informacje techniczne dotyczące systemu.

Praca Konsultanta to jednak nie tylko zaimplementowanie systemu i prezentacja jego działania – to również pełna obsługa klienta podczas wdrożenia. Konsultant jest z klientem w stałym kontakcie i to on odpowiada na wszelkie pytania i pojawiające się wątpliwości (samodzielnie lub posiłkując się koleżankami i kolegami z zespołu).

Czym cechuje się dobry Konsultant?

Przede wszystkim w pracy Konsultanta niezbędne są umiejętności związane z pracą ze złożonym oprogramowaniem funkcjonującym w często rozproszonym środowisku. Podstawowym narzędziem Konsultanta jest język SQL. Pozwala on zajrzeć do wnętrza systemu, co przydaje się w procesie identyfikacji określonego zagadnienia.

Poza umiejętnościami technicznymi, Konsultant powinien mieć rozwinięte zdolności interpersonalne. Jego praca wymaga częstego kontaktu z klientem, zarówno w czasie implementacji rozwiązania, jak i podczas szkoleń użytkowników. Musi on więc komunikować się w jasny i klarowny sposób, ale powinien także posiadać pewne umiejętności ”szkoleniowe”, które pozwolą mu przekazywać swoją wiedzę w zrozumiały i przystępny dla słuchaczy sposób. W tym miejscu przyda się również cierpliwość, opanowanie i brak lęku przed wystąpieniami publicznymi.

Konsultant powinien być odporny na stres i pracę pod presją czasu – często terminy w projektach są napięte i sztywne – systematyczny w działaniu i dobrze organizujący swoją pracę. Ważne jest, by myślał  analitycznie,  posiadał umiejętność rozkładania problemów na czynniki pierwsze i generował rozwiązania

Stanowisko Konsultanta IT wiąże się ze sporą odpowiedzialnością, ale daje też ogromną satysfakcję, kiedy wdrożenie kończy się sukcesem, a zaimplementowane rozwiązanie zaczyna działać.

W eq system praca na tym stanowisku pozwoli Ci również poznać specyfikę funkcjonowania przedsiębiorstw w bardzo wielu różnych branżach. Każdy prowadzony przez nas projekt to okazja do wymiany doświadczeń i poszerzenia swojej wiedzy, dlatego gwarantujemy brak nudy. Zapraszamy do nas wszystkich specjalistów z branży IT, którzy nie lubią stać w miejscu. Czekamy na twoją aplikację – dołącz do nas i zostań Konsultantem IT w eq system.

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.