logo-kariera

wróć do www.eqsystem.pl

Jak odpocząć od pracy w wakacje?

Okres wakacyjny w pełni. Wreszcie czas, aby odpocząć! A jednocześnie nabrać siły przed nowymi wyzwaniami. Być może czasami zapominasz o tym, że urlop ma ogromne znaczenie dla jakości Twojej pracy, odporności na stres oraz kreatywności – wypoczętym osobom łatwiej przychodzi generowanie nowych rozwiązań i pomysłów. Aż 81% Polaków deklaruje, że dobry urlop jest kluczowy, aby utrzymać zadowolenie z pracy. Zmiana środowiska i oderwanie się od codziennych obowiązków daje szansę na „reset” i powrót do pracy ze świeżym spojrzeniem i zapałem.

Ale…. jeżeli nie potrafimy oderwać się od telefonu, czujemy potrzebę sprawdzania służbowego maila i wciąż rozmyślamy o sprawach, które musimy załatwić po powrocie, nawet dwa tygodnie spędzone na leżaku nie pozwolą nam zregenerować sił w pełni. Poniżej znajdziecie więc kilka wskazówek, jak „wycisnąć” z urlopu, ile się da.

 

Zaplanuj urlop odpowiednio wcześniej.

Lubisz spontaniczne wyjazdy? Tak, to może być świetna przygoda, ale co jeśli nagle okazuje się, że kolega z działu wcześniej „zaklepał” urlop w tym terminie i musisz jednak zostać w pracy? Następuje rozczarowanie. Jak wynika z badania „Nowe oblicza pracy” przeprowadzonego przez portal pracuj.pl, 75% Polaków wybiera urlop w lipcu lub sierpniu.  Aby więc mieć pewność, że podczas odpoczynku będziesz cieszył się piękną pogodą nawet nad polskim morzem, zaplanuj urlop odpowiednio wcześniej i bez zwłoki dodaj go do firmowego planu urlopowego.

Zdecyduj się na przynajmniej jeden dłuższy urlop w ciągu roku.

Przysługujący w ciągu roku urlop wypoczynkowy może zostać podzielony na kilka części, jednak przynajmniej raz w roku pracownik powinien wybrać urlop trwający przynajmniej 14 dni kalendarzowych – i to nie z powodów zapisanych w kodeksie pracy. Według psychologów tydzień urlopu to absolutne minimum aby odpocząć. Wielu specjalistów dodaje nawet, że dopiero trzytygodniowy urlop pozwoli nam na całkowitą regenerację organizmu po roku ciężkiej pracy. Czternaście dni będzie więc optymalnym czasem, aby można było właściwie wypocząć i oderwać się od służbowych obowiązków. Pierwszy tydzień zaliczamy do tzw. detoksu od pracy. Dopiero drugi tydzień urlopu pozwala na realny odpoczynek i nieskrępowaną radość z wakacyjnego wyjazdu.

Jeżeli planujesz urlop dłuższy niż dwa tygodnie pamiętaj, aby zawnioskować o niego odpowiednio wcześniej, tak aby Twój pracodawca zdążył się przygotować na Twoją nieobecność. Planując jego termin weź też pod uwagę intensywność wybranego okres z punktu widzenia Twojej firmy – pracodawca z pewnością spojrzy wtedy na Twoją prośbę bardziej przychylnie.

Uporządkuj zawodowe sprawy.

Nieukończone zadania mogą sprawić, że podczas wypoczynku będziesz o nich myślał. Dodatkowo niedopilnowane sprawy mogą skutkować stresem i nieprzyjemną atmosferą w pracy po powrocie. Dla własnego komfortu psychicznego zadbaj więc, aby zakończyć wszystkie istotne zadania i poinformuj współpracowników o swojej nieobecności. Zaplanuj też listę zadań, które wykonasz po powrocie. Jeżeli masz taką możliwość, ustal, kto będzie Cię zastępował i przekaż tej osobie wszystkie niezbędne informacje. Nie zapomnij też ustawić w programie pocztowym autorespondera, dzięki któremu osoby, które będą się z Tobą kontaktować, dowiedzą się, kiedy ponownie będziesz dostępny i do kogo mogą się zwrócić w trakcie Twojego urlopu.

Podczas urlopu odłóż służbowy telefon i komputer.

Pierwszego dnia urlopu odłóż służbowe sprzęty na bok. Powstrzymaj się od sprawdzania wiadomości i powiadomień. Jeżeli udało Ci się uporządkować wszystkie sprawy przed urlopem i zadbałeś o odpowiednie zastępstwo, możesz bez obaw oddać się wypoczynkowi i na dwa tygodnie zapomnieć o pracy. To czas, aby zrzucić ciężar codziennych obowiązków i poświęcić czas na relaks.

Rób to, na co masz ochotę.

Planując wakacyjne aktywności pamiętaj, że przede wszystkim ważne jest, aby skupić się na tym, co sprawia Ci przyjemność i relaks. Nie ma sensu robić czegoś tylko dlatego, że inni to robią. Wybierz coś, co naprawdę Ci się podoba i sprawia frajdę. Jeśli masz ochotę, wybierz się na wakacyjny wyjazd. Znajdź miejsce, które chciałbyś zwiedzić i zaplanuj wcześniej podróż, aby zapobiec stresującym niespodziankom. Planując wycieczki nie przesadzaj z ilością miejsc, które chcesz odwiedzić – odpuść kolejny maraton, znajdź balans pomiędzy zwiedzaniem a wypoczynkiem. Jeżeli spędzasz urlop w domu, nie daj się nudzie – zastanów się, jak możesz uatrakcyjnić wolny czas. Spotykaj się ze znajomymi, idź do kinie lub teatru, wybierz się na spacer lub piknik – rób coś, na co zwykle brakuje Ci czasu.

Rozważ aktywną formę wypoczynku.

W trakcie błogiego odpoczynku warto zdecydować się na aktywność fizyczną, szczególnie jeżeli na co dzień pracujesz przy biurku. Sport pozwoli ci odreagować nagromadzony stres i dostarczy Ci endorfin. Pograj w piłkę, popływaj, wyciągnij rower z garażu i wybierz się na przejażdżkę – dzięki temu poza regeneracją psychiczną, zregenerujesz się również fizycznie.

Zadbaj o „miękkie lądowanie”.

Jeżeli planujesz wyjazd poza miejsce zamieszkania zaplanuj go tak, aby zostawić sobie czas na wyhamowanie i przygotowanie się do powrotu do pracy. Nagłe wskoczenie w wir obowiązków zaraz po urlopie sprawi, że możesz znowu poczuć się zmęczenie. Warto więc zostawić sobie dzień lub dwa na adaptację do nowej sytuacji i przygotowanie się na powrót do obowiązków. Postaraj się też nie planować ważnych spotkań zaraz po powrocie. Zadbaj o to, aby w pierwszych dniach pracy mieć wystarczająco dużo czasu na ponowną aklimatyzację.

 

Z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wynika, że Polacy są 7. najbardziej zapracowanym narodem spośród 35 państw OECD. Średnio w ciągu roku pracujemy aż 1928 godzin. Duzy stres, natłok zadań i brak czasu na odpoczynek to łatwa droga do wypalenia zawodowego. Receptą staje się urlop – dlatego nie odkładaj go! To czas dla Ciebie – postaraj się tak wykorzystać ten czas, aby rzeczywiście odpocząć i zregenerować siły, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Relaks sprawi, że naładujesz baterie, zyskasz energię i powrócisz do pracy w dobrym nastroju, z doskonałym samopoczuciem i z głową pełną pomysłów.

A jeżeli wakacyjne szaleństwa masz już za sobą i poszukujesz nowych wyzwać w branży IT, sprawdź nasze propozycje pracy i wybierz tę idealną dla Ciebie: https://www.eqsystem.pl/kariera/#aktualnie-poszukujemy

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.