logo-kariera

wróć do www.eqsystem.pl

Jak napisać dobre CV?

Znalazłeś interesującą ofertę pracy? Przygotuj CV tak, byś został zauważony. Niestety wiele osób traktuje CV jako przykrą konieczność. Odpowiednio napisane CV przyciągnie uwagę rekrutera do Twojej aplikacji. Jak więc zrobić to dobrze? Poniżej kilka wskazówek.

 

Zanim zaczniesz pracę nad CV, rozłóż ofertę pracy na czynniki pierwsze.

Dokładnie przeanalizuj ofertę pracy, na którą aplikujesz. Zadbaj o to, by w Twoim dokumencie znalazły się te informacje, które w największym stopniu się do niej odnoszą. Dopasowanie życiorysu do konkretnej oferty pozwoli Ci się wyróżnić na tle innych kandydatów i zakomunikować, że świetnie nadajesz się na to stanowisko.

 

Pamiętaj o podstawie, czyli danych personalnych.

Niezbędnym elementem CV są dane, które umożliwiają kontakt, czyli imię i nazwisko, numer telefonu i adres e-mail. Warto zadbać o to, by Twój adres email nie kojarzył się np. z portalami randkowymi, bądź nie brzmiał infantylnie. Wśród rekruterów krążą opowieści o domenach buziaczek.pl, czy użytkownikach typu „zwariowanyadi” czy „rozowaswinka”. Dobrze utrzymać fantazję na wodzy, a w CV wykorzystać adres mailowy składający się z imienia, nazwiska i neutralnej domeny.

 

Jeżeli dodajesz zdjęcie, zadbaj aby było profesjonalne.

Zrezygnuj ze zdjęć z wakacji czy rodzinnej ceremonii. Jeżeli posiadasz zdjęcie biznesowe, to świetnie, jeżeli nie, to wykorzystaj zdjęcie legitymacyjne, dowodowe – to w zupełności wystarczy.

 

Zadbaj o stylistykę.

Zadbaj o to, aby twoje CV było jak najbardziej czytelne. W tym celu podziel je na sekcje. Dzięki nim rekruter szybko odnajdzie interesujące go informacje. Pisz krótko, zwięźle i starannie, unikając błędów i literówek. Najbezpieczniej będzie zapisać CV w formacie pdf – będziesz mieć pewność, że dokument nie ulegnie zmianie podczas jego ponownego otwarcia. 

 

Profil zawodowy? Dlaczego nie!

Wiele osób decyduje się na dodanie w CV profilu zawodowego, czy też krótkiego podsumowania na swój temat. Zawiera się w nich krótkie przedstawienie osoby, opis kluczowych kompetencji oraz najważniejszych osiągnięć zawodowych. Dzięki tej sekcji pracodawca na wstępie pozna Twoje największe atuty.

 

Odpowiednio opisz doświadczenie i wykształcenie.

Wyszczególnione przez Ciebie miejsca pracy powinny zawierać nazwę firmy, miesiąc i rok zatrudnienia. Zadbaj też o to, aby były one uporządkowane  antychronologicznie, zaczynając od tych najbardziej aktualnych. Uwzględnij zajmowane stanowiska i wymień obowiązki. Pamiętaj, że najlepiej jest odnieść je do wymogów zamieszczonych w ogłoszeniu, na które odpowiadasz. Chwal się również swoimi osiągnięciami – jeżeli możesz posługuj się konkretnymi liczbami. To z pewnością przykuje uwagę rekruterów.

Opisując wykształcenie należy uwzględnić te etapy edukacji, które będą istotne dla pracodawcy. Warto wymienić ukończone kursy, szkolenia i posiadane certyfikaty, które są związane z wymaganiami na dane stanowisko.

 

Pokaż w czym jesteś dobry – skup się na umiejętnościach i wyróżnij ważne kompetencje.

W CV wymień posiadane umiejętności. Weź pod uwagę te najbardziej adekwatne do ogłoszenia, na które aplikujesz. Możesz je podzielić na tzw. umiejętności twarde i miękkie. Istotne są również informacje na temat systemów, w których potrafisz pracować czy znanych Ci technologii. Nie zapomnij dodać informacji o znajomości języków obcych, a informując o stopniu ich znajomości posłuż się skalą europejską. Opisując umiejętności miękkie unikaj uogólnień takich jak „elastyczność” czy „dobra organizacja”. Wybierz takie, które wyróżnią Cię na tle innych kandydatów.

 

Zainteresowania? Nie wstydź się ich!

Ten punkt nie jest obowiązkowy, jednak jeżeli masz hobby nie zaszkodzi wspomnieć o nim w CV. Uwielbiasz grać w siatkówkę? Dla pracodawcy może to oznaczać, że odnajdujesz się w zespole. Jesteś wolontariuszem w schronisku dla zwierząt? Dla rekrutera to informacja np. o wysokim poziomie empatii.

 

Pamiętaj o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.

Wszystkie dane zawarte w CV, zgodnie z obowiązującymi przepisami, mogą być przetwarzane dopiero po wyrażeniu przez Ciebie zgody. Aktualna klauzula zgodna z przepisami RODO jest niezbędna do rozpatrzenia Twojej aplikacji.

 

Profesjonalnie napisane CV – jasne i czytelne, napisane z inwencją i zaangażowaniem – stanie się Twoją wizytówką i pomoże Ci zrobić dobre pierwsze wrażenie. Z niecierpliwością czekamy na Twoją aplikację – prześlij ją do nas: www.eqsystem.pl/kariera.

Dołącz do naszego zespołu

Ponad 30 lat doświadczenia w branży IT

Ponad 220 pracowników

Współpraca ze znanymi markami

Możliwość samorealizacji i liczne benefity

Komfortowe i elastyczne warunki pracy

 

eq system sp. z o.o.
ul. św. Antoniego 50
41-303 Dąbrowa Górnicza

NIP 629 22 63 139
KRS 0000175772
REGON 278119464

Copyright © 2021 by eq system. All Rights Reserved.