Efekty automatyzacji i standaryzacji produkcji

Branżę automotive charakteryzuje duża dynamika i produkcja różnorodnych – często spersonalizowanych – zleceń. Dlatego, oprócz doświadczenia, kluczową rolę odgrywa w tym sektorze doskonała organizacja operacyjna, która idzie w parze z nowoczesnymi rozwiązaniami technologicznymi.

Firma Zasław – czołowy producent pojazdów użytkowych – poszukiwała rozwiązań, które nie tylko przyczynią się do automatyzacji i standaryzacji produkcji, ale też dzięki swojej elastyczności oraz szerokim możliwościom rozwoju spełnią również te oczekiwania, które pojawią się w przyszłości. Wybór padł na trzy wzajemnie uzupełniające się systemy: Asprova APS, Opera MES oraz XPRIMER. Wybrane rozwiązania pozwoliły zrealizować zakładane cele biznesowe i strategiczne, a także okazały się niezbędne w codziennej pracy.

Zachęcamy również do przeczytania referencji >>

Wybrane systemy:
Asprova APS, Opera MES, XPRIMER

Rok wdrożenia:
2015-2018

Obszary:
planowanie, harmonogramowanie i ewidencja produkcji; zarządzanie obiegiem dokumentów

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
50 K

Wybrane systemy:
Asprova APS, Opera MES, XPRIMER

Rok wdrożenia:
2015-2018

Obszary:
planowanie, harmonogramowanie i ewidencja produkcji; zarządzanie obiegiem dokumentów

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
50 K

Coraz trudniej było nam uwzględniać wszystkie szczegóły związane z zarządzaniem produkcją, technologiami i ewidencją postępów, przede wszystkim dlatego, że planowaliśmy ręcznie w oparciu o niespójne dane, wykorzystując narzędzie, które tak naprawdę do tego nie służy, czyli MS Excel. Dodatkowo, naszą technologię trzymaliśmy w systemie ERP, ale jej obsługa nie była dla nas satysfakcjonująca. Dlatego zaczęliśmy szukać narzędzia, w którym nie tylko będziemy planować produkcję, ale również przechowywać i zarządzać technologią. Stąd wybór padł na dwa wzajemnie uzupełniające się systemy – Asprova APS i XPRIMER.TCW. Drugi z nich jest w naszym przypadku niezastąpiony ze względu na ogromną ilość technologii, którą posiadamy. XPRIMER.TCW to duża oszczędność naszego czasu ze względu na możliwość budowania szablonów dla technologii i ich łatwej modyfikacji w razie potrzeby. Mamy też pewność, że nasze procesy produkcyjne są odzwierciedlone w 100%.

System MES – korzyści!
Wdrożenie systemu Opera MES było naturalnym uzupełnieniem Asprovy APS. Dzięki niemu dokładnie wiemy, na jakim etapie mamy produkcję, którzy pracownicy są na zmianie, co i na jakiej maszynie robią. Opera MES jest rozwiązaniem, które pozwala objąć ewidencją wszystkie procesy produkcyjne – realizację produkcji, utrzymanie ruchu, zapewnienie jakości, a także okołoprodukcyjne takie jak serwis, sprzątanie czy magazyn. Jest bardzo prosty w obsłudze i posiada intuicyjny interfejs.

Obieg dokumentów w firmie – jak go usprawnić?
Ostatnim punktem naszej transformacji było wdrożenie systemu XPRIMER.ECM, który był nam potrzebny z prostego powodu - wszystkie faktury, które trafiały do księgowości były już przeterminowane. To właśnie dzięki XPRIMER wprowadziliśmy elektroniczny obieg dokumentów i zamówień handlowych, poprawiliśmy efektywność zarządzania zgłoszeniami serwisowymi oraz usprawniliśmy komunikację między kluczowymi działami. Ten system IT pozwala nam samodzielnie tworzyć interesujące nas obiegi – co też jest niewątpliwie jego zaletą i przewagą konkurencyjną. Jest to rozwiązanie otwarte, które nie ma sztywnych ram i nie mówi nam, co możemy zrobić, a czego już nie. Mamy ambitny cel, aby wszystkie procesy, które zachodzą w firmie Zasław, były realizowane bądź przynajmniej przechodziły przez XPRIMERA.

Bartosz Matyaszek, IT Director

Konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością

 • Cel

  Reorganizacja firmy poprzez jej unowocześnienie technologiczne.

  Efekt

  Automatyzacja i standaryzacja kluczowych procesów zachodzących w firmie. Wdrożenie systemów IT zwiększających efektywność procesów planowania, ewidencji i harmonogramowania produkcji. Poprawa wydajności procesu obiegu dokumentów. Zwiększenie konkurencyjności firmy na rynku europejskim.

 • Cel

  Udoskonalenie procesów zarządzania produkcją, w szczególności obszarów planowania, harmonogramowania i ewidencji. Poprawa jakości gromadzonych danych oraz zapewnienie ich spójności.

  Efekt

  100% odzwierciedlenie specyfiki procesów produkcyjnych w wykorzystywanych systemach IT – poprawa stabilności i płynności ich realizacji. Przeniesienie 99% boomów, materiałów oraz technologii do systemu XPRIMER.TCW, a także zwiększenie bezpieczeństwa tych danych dzięki bardzo rozbudowanemu systemowi uprawnień.

 • Cel

  Usprawnienie komunikacji wewnętrznej, a tym samym poprawa efektywności realizacji konkretnych zadań.

  Efekt

  Zwiększenie wydajności procesu obiegu dokumentów oraz redukcja kosztów związanych z ich drukowaniem. Skrócenie czasu obiegu faktur o 50% (z 14 dni na 7).

Konsultacja z ekspertem

Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej postaramy się poznać Twoje potrzeby i odpowiedzieć na wszystkie pytania.