FANAR doskonali procesy produkcyjne z Asprovą APS

 

Automatyzacja produkcji to kierunek, w którym fabryka FANAR podąża od wielu lat. Jest to związane ze specyfiką jej branży – produkcją narzędzi skrawających do obróbki metalu – oraz wyzwaniami, które muszą być realizowane każdego dnia, aby idealnie dopasować zlecenia do potrzeb klientów. Wysoka jakość wytwarzanych przez nią produktów wymaga stosowania wyspecjalizowanych maszyn, które pracują bez przerwy w skomplikowanych warunkach. Jednak sama automatyzacja związana z pracą maszyn nie wystarczy, żeby osiągnąć sukces. Należy jednocześnie doskonalić procesy zarządzania produkcją, przede wszystkim obszar planowania i harmonogramowania.

Firma FANAR – świadoma wyzwań swojej branży – zdecydowała się na wdrożenie przez naszych specjalistów systemu Asprova APS. Przyniosło jej to szereg korzyści dotyczących zarówno udoskonalenia samego procesu produkcji, jak i podniesienia komfortu pracy.

Zachęcamy również do przeczytania referencji >>

Wybrany system:
Asprova APS

Rok wdrożenia:
2018

Obszary:
planowanie i harmonogramowanie produkcji

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
25 tys.

Wybrany system:
Asprova APS

Rok wdrożenia:
2018

Obszary:
planowanie i harmonogramowanie produkcji

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
25 tys.

Już w pierwszych miesiącach od wdrożenia Asprovy APS zauważyliśmy pożądane efekty – udało się skrócić maksymalne czasy produkcji aż o połowę. Po trzech miesiącach użytkowania systemu średni czas produkcji skrócił się również o połowę. Jednak w dalszej kolejności będziemy pracować nad jej optymalizacją poprzez zasilanie linii produkcyjnych w oparciu o supermarkety. System jest niezbędny w ich odpowiednim planowaniu oraz automatycznym uruchamianiu produkcji. Pilnując każdego zlecenia, Asprova APS nie dopuszcza do zaplanowania realizacji kolejnych procesów produkcyjnych ponad maksymalne obłożenie maszyn.

Dużym zaskoczeniem, niespodziewanym na starcie wdrożenia Asprovy APS, było także usprawnienie procesów logistycznych. Wcześniej tworzenie zleceń dotyczących opisania produktu marką własną lub klienta odbywało się poprzez program Microsoft Excel raz w miesiącu. Nie dawało to zadowalających efektów i wymagało dużego nakładu pracy. Obecnie w systemie tworzymy dedykowane technologie dla zleceń tego typu. Asprova APS generuje codziennie ich setki, w ciągu roku liczba ta dochodzi do 20 tysięcy.

Znaczącym wyzwaniem po wdrożeniu systemu był opór ze strony operatorów w realizacji harmonogramu Asprovy APS. Wcześniej kolejność zleceń na gnieździe była określana przez kierowników obszaru, a operatorzy mieli na to duży wpływ. Obecnie w systemie tworzymy harmonogram centralnie dla całej firmy, uwzględniając więcej kryteriów niż widzi to operator. Powodowało to pewne nieporozumienia. Operatorzy początkowo nie ufali harmonogramom, które otrzymywali, jednak z czasem sytuacja się wyklarowała. Efekt skrócenia czasu produkcji był największym argumentem w dyskusji

Krzysztof Stanisławczuk, Dyrektor Operacyjny

 • Cel

  Automatyzacja tworzenia zleceń produkcyjnych. Poprawa terminowości realizacji zamówień.

  Efekt

  Skrócenie średnich i maksymalnych czasów produkcji o połowę. Redukcja sumarycznych czasów przezbrojeń maszyn oraz uwolnienie 1,5 etatu, co poskutkowało zmniejszeniem kosztów zatrudnienia. Efektywniejsze zaopatrzenie magazynów. Zwiększenie dostępności produktów na magazynie z 90% do 99%.

 • Cel

  Zwiększenie wydajności całego procesu produkcji.

  Efekt

  Możliwość tworzenia wielu wariantów przebiegu całości procesu produkcyjnego. Dokładne określenie czasów dostaw surowców i półproduktów. Kontrola poszczególnych etapów produkcji. Planowanie potrzeb materiałowych z uwzględnieniem wymaganej liczby półfabrykatów/ produktów w momencie, kiedy jest na nie zapotrzebowanie.

 • Cel

  Wprowadzenie bilansowania materiałowego oraz technologii wzorcowej z wariantami wykonania.

  Efekt

  Umożliwienie dużej wariantywności tworzenia procesu produkcyjnego oraz wyboru zasobów: maszyn, gniazda lub materiałów poprzez automatyzację zapisu technologii.

Konsultacja z ekspertem

Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej postaramy się poznać Twoje potrzeby i odpowiedzieć na wszystkie pytania.