expondo buduje swoją przewagę konkurencyjną dzięki trafnym prognozom w Forecast PRO

 

Większość firm funkcjonujących w branży e-commerce prędzej czy później dochodzi do takiego momentu, w którym liczba realizowanych przez nie zamówień znacząco wzrasta. Pojawiają się nowe wyzwania związane  z wydajnym zagospodarowaniem powierzchni magazynowej, planowaniem obsługi większej liczby klientów czy minimalizacją kosztów utraconej sprzedaży. Korzystanie z dotychczasowych rozwiązań staje się coraz bardziej czasochłonne, a  wyniki coraz mniej satysfakcjonujące. To odpowiedni moment na wsparcie ze strony bardziej wyspecjalizowanych narzędzi, które udoskonalą proces prognozowania i „przy okazji” będą miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie całej organizacji.

Firma expondo to przedsiębiorstwo, które rozwija się w sposób niezwykle dynamiczny. Z roku na rok zwiększa swój asortyment, pozycję na rynku oraz  niezwykle świadomie buduje zaufanie ze strony klientów. W swojej ofercie ma ponad 2500 tysiąca produktów (m.in. urządzeń gastronomicznych, sprzętu spawalniczego czy elektronarzędzi). Przy takiej skali, bardzo łatwo nawet o drobne pomyłki, które mogą mieć rzeczywisty wpływ na efektywność całego przedsiębiorstwa. W związku z tym, firma expondo zdecydowało się na wsparcie swoich procesów prognozowania i podniesienie ich skuteczności przy pomocy systemu Forecast PRO. Dzięki niemu jest w stanie tworzyć trafne i sprawdzalne prognozy, a także wyciągać wnioski z przeszłości na przyszłość, uwzględniając przy tym m.in. towary niskorotujące, promocje, wyjątki czy popyt sezonowy.

Zachęcamy również do przeczytania referencji >>

Wybrany system:
Forecast PRO

Rok wdrożenia:
2019

Obszary:
prognozowanie sprzedaży i popytu

Liczba pozycji, która jest prognozowana:
2,5 tys.

Wybrany system:
Forecast PRO

Rok wdrożenia:
2019

Obszary:
prognozowanie sprzedaży i popytu

Liczba pozycji, która jest prognozowana:
2,5 tys.

Oczekiwania naszych Klientów są coraz bardziej wygórowane, a branża e-commerce – niezwykle konkurencyjna. Dlatego, żeby móc sprostać tym wymaganiom, musimy oferować nie tylko najlepsze produkty, ale także dbać o szybki czas ich realizacji. Niestety, często bywa tak, że jednym z głównych powodów, który hamuje rozwój firmy, w szczególności procesy związane z efektywnym prognozowaniem i zarządzaniem asortymentem jest ograniczające pod tym względem narzędzie. W naszym przypadku był to program MS Excel, w którym właściwie niemożliwe było uwzględnianie zmienności scenariuszy prognostycznych dla 2,5 tyś niezależnych produktów. Dodatkowo często zdarzały się zmiany w tworzonych przez nas założeniach planistycznych. Chyba nie muszę nikogo przekonywać, że aktualizacja danych i formuł w MS Excel na dużej próbie danych jest bardzo czasochłonna, a tym samym przekłada się na dużo niższą wydajność pracy. Po analizie naszych dotychczasowych działań zdecydowaliśmy się zrobić kolejny krok w kierunku naszego rozwoju technologicznego i zacząć korzystać z wyspecjalizowanego systemu do prognozowania – Forecast PRO.

Dzięki niemu jesteśmy w stanie bardzo świadomie budować naszą przewagę konkurencyjną. Forecast PRO umożliwia nam precyzyjne prognozowanie sprzedaży, wiemy dokładnie, kiedy i jakimi produktami należy zasilić magazyn, co przy tak dużym portfolio jest niezwykle istotne.

Długo zastanawialiśmy się nad wyborem odpowiedniego rozwiązania dla naszej organizacji, jednak to łatwość obsługi, różnorodność funkcji, a także wielowariantowa perspektywa pracy Forecast PRO przeważyły o naszej decyzji.

Forecast PRO to system, który ciągle ewoluuje i rozwija się razem z nami. W przyszłości chcemy dojść do pełnej automatyzacji obliczeń, a zaoszczędzony czas poświęcić na jeszcze sprawniejszą obsługę naszych procesów wspierających realizację głównych założeń firmy. Jeżeli musielibyśmy podjąć drugi raz decyzję o wyborze systemu, to bez wątpienia nie uległaby ona zmianie – jesteśmy zadowoleni z zastosowanego rozwiązania i współpracy z firmą eq system.

Jarosław Bińczyk, Supply Chain Manager

Konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością

 • Cel

  Zwiększenie trafności procesu prognozowania sprzedaży.

  Efekt

  Eliminacja błędów związanych z wcześniejszą metodą prognozowania w MS Excel, która była bardzo czasochłonna i mało precyzyjna. Możliwość przewidywania dokładnych zachowań sprzedaży, co pozwala na zasilanie stanów magazynowych odpowiednimi towarami we właściwym czasie.

 • Cel

  Poprawa wydajności i jakości pracy.

  Efekt

  Zwiększenie efektywności pracy poprzez zaangażowanie w poszczególne projekty również osób niemających dużego doświadczenia z zakresu statystyki. Prosty i przejrzysty interfejs umożliwia bieżące kontrolowanie prognoz sprzedażowych oraz wprowadzanie korekt lub zmianę scenariusza prognozowania na ten, który najlepiej odpowiada celom biznesowym firmy.

 • Cel

  Optymalizacja zapasów w magazynie.

  Efekt

  Precyzyjniejsze prognozowanie umożliwiło redukcję kosztów związaną z „zamrażaniem” kapitału w produktach utrzymywanych na magazynie oraz zmieniło rozkład wiekowaniem zapasu pod kątem jego okresu utrzymania w magazynie oraz właściwej rotacji.

Konsultacja z ekspertem

Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej postaramy się poznać Twoje potrzeby i odpowiedzieć na wszystkie pytania.