Cyfrowa transformacja w firmie Profim

 

Produkcja krzesła czy fotela w fabryce opiera się na kilkudziesięciu operacjach wykonywanych przez różne roboty przemysłowe. Linie produkcyjne złożone są z urządzeń wielu producentów, których sterowanie w każdym przypadku opatrzone jest innym protokołem. Dlatego współcześnie firmy coraz częściej poszukują efektywnego wsparcia w zakresie nowoczesnych rozwiązań IT.

W przypadku firmy Profim – czołowego producenta siedzisk biurowych w Europie – inwestycja w nowoczesne rozwiązania IT oraz doświadczenie specjalistów eq system przyczyniła się do osiągnięcia imponujących wyników.

Wybrane systemy:
Asprova APS, Opera MES, Qlik Sense

Rok wdrożenia:
2015

Obszary:
analityka biznesowa; planowanie, harmonogramowanie i ewidencja produkcji

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
ponad 100 tys.

Wybrane systemy:
Asprova APS, Opera MES, Qlik Sense

Rok wdrożenia:
2015

Obszary:
analityka biznesowa; planowanie, harmonogramowanie i ewidencja produkcji

Liczba operacji w planie produkcyjnym:
ponad 100 tys.

Przeszliśmy cyfrową transformację, na którą złożyło się wdrożenie trzech kluczowych systemów, tj. Asprovy APS, Opery MES, Qlik Sense oraz zintegrowanie ich z rozwiązaniami: WMS oraz ERP IFS. Zależało nam na całkowitej eliminacji planowania ręcznego z wykorzystaniem MS Excel, które stawało się coraz mniej efektywne oraz było narażone na liczne błędy. Wdrożony system Asprova APS pozwolił zwalczyć nasze dotychczasowe problemy. Udoskonalił kulturę organizacyjną całej firmy oraz ustabilizował cały proces produkcyjny.

Wdrożenie kolejnego rozwiązania – Opery MES – pozwoliło m.in. na trafną i szybką reakcję na niespodziewane zdarzenia. To natomiast poskutkowało zwiększeniem efektywności pracowników oraz wprowadzeniem lepszego wykorzystania mocy produkcyjnych na poszczególnych liniach. Dzięki systemowi mamy podgląd na postępy w produkcji, m.in.: efektywność pracy poszczególnych osób, realny czas przezbrojeń, zużycie narzędzi do operacji czy bilansowanie materiałowe.

Równie istotne było dla nas kompleksowe podejście do kwestii udoskonalenia procesów związanych z zarządzaniem produkcją – zależało nam na usprawnieniu funkcjonowania całej firmy, jej kultury organizacyjnej, a nie jedynie poszczególnych działów. Ten efekt uzyskaliśmy z pomocą oprogramowania klasy BI – Qlik Sense. System Qlik Sense polecam wszystkim, którzy chcą analizować szybciej i przede wszystkim efektywniej, a eq system tym, którzy chcą mieć pewność, że Qlik Sense im to umożliwi, bo będzie precyzyjnie odzwierciedlał potrzeby biznesowe ich firmy

Michał Robaszek, Kierownik Działu Planowania Produkcji

Konfrontacja oczekiwań z rzeczywistością

 • Cel

  Usprawnienie procesów związanych z zarządzaniem produkcją.

  Efekt

  Zwiększenie stopnia wykonania planów produkcyjnych do 98% oraz obrotu firmy (przy tej samej wartości materiałów) rok do roku o 23%. „Uwolnienie” zamrożonego kapitału. Minimalizacja ilości i czasu przezbrojeń maszyn. Kontrola poszczególnych etapów produkcji. Zmniejszenie produkcji w toku o 70%.

 • Cel

  Udoskonalenie funkcjonowania przedsiębiorstwa dzięki bardziej przejrzystym procedurom.

  Efekt

  Zwiększenie efektywności pracowników oraz wprowadzenie lepszego wykorzystania mocy produkcyjnych na poszczególnych liniach. Bieżący dostęp do postępów w produkcji, m.in.: pracy poszczególnych osób, realnego czasu przezbrojeń, zużycia narzędzi do operacji czy bilansowania materiałowego.

 • Cel

  Zwiększenie terminów realizacji zamówień,

  Efekt

  Zmniejszenia odstępstw od terminów realizacji zamówień z 15 do 7%. Poprawa efektywności oraz wydajności obsady. Wprowadzenie lepszej widoczności powiązań pomiędzy zamówieniami poszczególnych Klientów.

Konsultacja z ekspertem

Skontaktuj się z nami i zamów bezpłatną konsultację z naszym ekspertem. Podczas krótkiej rozmowy telefonicznej postaramy się poznać Twoje potrzeby i odpowiedzieć na wszystkie pytania.